Jak jsem fotil Kudlanku nábožnou

27.09.2013

Bylo jedno teplé srpnové odpoledne, a jak kráčím se psem po louce najednou něco poodskočilo v trávě - Kudlanka Nábožná a nebyla tam jediná, celkem 3 kousky. Ihned letím domů pro foťák, abych je ještě stihl. Naštěstí to byly samičky, takže by moc daleko neuletěly. Beru D 90.ku, Helios s reverz.kroužkem a stativ... (už aby byl Tamron 90mm )


Kudlanky nejsou nijak extra aktivní hmyzáci, klidně a ochotně pózují a je až s podivem jak se za Vámi otáčí... Jako by fotografa sledovali. Četl jsem, že Kudlanka je jedním z mála druhů hmyzu, který umí vnímat člověka.

Bydlíme blízko Prakšické Vrchoviny, takže Kudlanky sem tam vidíme. Prakšická Vrchovina byla za přírodní park vyhlášena v r. 1999. Nachází se mezi Uherským Hradištěm a Uherským Brodem a toto území je významné zejména výskytem řady vzácných teplomilných druhů živočichů, vč. již zmíněné Kudlanky Nábožné.


Fotografování mi zabralo necelou hodinku a byla to celkem sranda. Když jsem se našteloval s foťákem a stativem, tak jak na potvoru se kudlanka otočila na opačnou stranu nebo si poskočila o pár desítek centimetrů jinam. Ještě jsem zkusil přenést jednu samičku k druhé, abych zachytil alespoň ty dvě, ale jako by se nesnášely - ihned co nejdál od sebe. Fotil jsem se setovým objektivem Nikon 18-105mm a s již zmíněným Heliosem s reverz. kroužkem, takže na makro. Tady byla ostřící vzdálenost od roviny snímače 23 cm (od konce objektivu 13cm). Externí blesk nemám, tak jsem se musel spokojit s vestavěným a po domácky udělanou rozptylkou. Možná by nebylo špatné použit zlatou odraznou desku. Mámo dofoceno a bylo to celkem příjemné zpestření... Něco jiného než každodení motýli, luční koníci a jiní běžní hmyzáci.